2021. február 8., hétfő

 Hahó hetedikesem!


A "Lisztes" bejegyzésben már említettem, hogy Liszt apósa volt egy másik jelentős romantikus zeneszerzőnek. Emlékszel, ki volt ő?

Igen, ő Richard Wagner, az operairodalom egyik legnagyobb, máig nagy becsben tartott ünnepelt alakja, a zenedráma megteremtője.
Ugyanakkor elviselhetetlenül önző és arrogáns ember. Úgy vélte:

                       "a világ tartozik nekem annyival, amennyire szükségem van".



Mindenesetre csodálatos életművet alkotott, és az általa 1876-ban elindított Bayreuthi Ünnepi Játékok, amely a világ legjelentősebb operafesztiválja, még ma is megrendezésre kerül minden évben.

Számtalan remekműve közül kiemelkednek operái, melyek zömmel a germán és skandináv mítoszokat és népmeséket dolgoznak fel.

Trisztán és Izoldája a Shakespeare-nél már megismert Rómeó és Júlia történet egyik változata.




A Nibelung gyűrűje című négyrészes operasorozatának szövevényes története középpontjában egy gyűrű áll, amely tulajdonosának hatalmat ad a világ felett. Szereplői természetfeletti lények és halandók vegyesen, akiknek sorsa a gyűrű körül forog. Hogy miről szól, azt olvasd el egy Wagner-korabeli újságíró tollából:

"Siegfried egy testvérpár, Siegmund és Sieglinde frigyéből született, így nagybátyjának fia és anyjának unokaöccse. Nőül veszi Brünhildét, aki éppúgy Wotan leszármazottja, mint ő maga, ekként sógora nagynénjének, Sieglinde-nek, aki egyben az anyja is. Siegmund viszont húgának apósa, és egyben férje is. Wotan, mint Brünhilde nagynénjének apja, egyúttal leányának mostohabátyja, ami nem akadályozza meg abban, hogy gyermekeinek, Siegmundnak és Sieglinde-nek apósa legyen. ha az örökség felosztására kerülne a sor, a helyzet rendkívül nehézzé válna. Szerencsére erre nem kerül sor, mert a befejező részben, Az istenek alkonyában a szereplők meghalnak, örökösök nem maradnak."

Szólj, ha kibogoztad! 😁


A tetralógia egyik darabja A walkűr című opera. 



🎵Hallgasd meg EZT a részletet az operából!

A valkűrök a skandináv mitológiában kisebb jelentőségű istenségek, Odin szolgálói. A feladatuk az volt, hogy kiválasszák a csatában elesettek közül a leghősiesebbeket, és a valhallába vigyék őket, hogy einherjarok (szellemek) legyenek belőlük. az einherjarokra Odinnak volt szüksége, hogy az oldalán küzdjenek a világvégén (Ragnarök) elkövetkező előre megjósolt csatában.

🎵Ez ismerős, ugye? Katt IDE !


Már csak egy kérdésre válaszolj: hol találkozhattál ehhez hasonló, egy gyűrű köré épülő történettel?

🎵Segítek, katt IDE !

Viszonthallásra!👂